Modelo:verboitaliano.are

do Galizionario, dicionario galego na Internet.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Formas non persoais
Infinitivo {{{1}}}are
Xerundio {{{1}}}ando
Participio {{{1}}}ante
Formas persoais
io tu egli noi voi essi
Indicativo Presente {{{1}}}o {{{2}}}i {{{1}}}a {{{2}}}iamo {{{1}}}ate {{{1}}}ano
Passato prossimo ho {{{1}}}ato hai {{{1}}}ato ha {{{1}}}ato abbiamo {{{1}}}ato avette {{{1}}}ato hanno {{{1}}}ato
Imperfetto {{{1}}}avo {{{1}}}avi {{{1}}}ava {{{1}}}avamo {{{1}}}avate {{{1}}}avano
Trapassato prossimo avevo {{{1}}}ato avevi {{{1}}}ato aveva {{{1}}}ato avevamo {{{1}}}ato avevate {{{1}}}ato avevano {{{1}}}ato
Passato remoto {{{1}}}ai {{{1}}}asti {{{1}}}ò {{{1}}}ammo {{{1}}}aste {{{1}}}arono
Trapassato remoto ebbi {{{1}}}ato avesti {{{1}}}ato ebbe {{{1}}}ato avemmo {{{1}}}ato aveste {{{1}}}ato ebbero {{{1}}}ato
Futuro semplice {{{3}}}erò {{{3}}}erai {{{3}}}erà {{{3}}}eremo {{{3}}}erete {{{3}}}eranno
Futuro anteriore avrò {{{1}}}ato avrai {{{1}}}ato avrà {{{1}}}ato avremo {{{1}}}ato avreto {{{1}}}ato avranno {{{1}}}ato
che io che tu che egli che noi che voi che essi
Congiuntivo Presente {{{2}}}i {{{2}}}i {{{2}}}i {{{2}}}iamo {{{2}}}iate {{{2}}}ino
Passato abbia {{{1}}}ato abbia {{{1}}}ato abbia {{{1}}}ato abbiamo {{{1}}}ato abbiate {{{1}}}ato abbiano {{{1}}}ato
Imperfetto {{{1}}}assi {{{1}}}assi {{{1}}}asse {{{1}}}assimo {{{1}}}aste {{{1}}}assero
Trapassato avessi {{{1}}}ato avessi {{{1}}}ato avesse {{{1}}}ato avessimo {{{1}}}ato aveste {{{1}}}ato avessero {{{1}}}ato
io tu egli noi voi essi
Condizionale Presente {{{3}}}erei {{{3}}}eresti {{{3}}}erebbe {{{3}}}eremmo {{{3}}}ereste {{{3}}}erebbero
Passato avrei {{{1}}}ato avresti {{{1}}}ato avrebbe {{{1}}}ato avremmo {{{1}}}ato avreste {{{1}}}ato avrebbero {{{1}}}ato
Imperativo Presente - {{{1}}}a {{{2}}}i {{{2}}}iamo {{{1}}}ate {{{2}}}ino

Uso:

Este é o modelo para os verbos regulares da 1ª conxugación.

  • 1: O infinitivo sen o "-are"
  • 2: 3ª persoa do presente de imperativo sen o "-i" final
  • 3: 1ª persoa do presente do condicional sen o "-erei" final