-ino

do Galizionario, dicionario galego na Internet.
Saltar ata a navegación Saltar á procura

Galego

Open book 01.png Sufixo

-ino (ms: -ino; mpl: -inos; fs: -ina; fpl: -inas)

  1. Forma adxectivos ou substantivos que indican orixe.

Traducións

Castelán

Open book 01.png Sufixo

-ino (ms: -ino; mpl: -inos; fs: -ina; fpl: -inas)

  1. -ino.

Esperanto

Open book 01.png Sufixo

-ino

  1. Forma feminino.

Ido

Open book 01.png Sufixo

-ino

  1. Forma feminino.

Italiano

Open book 01.png Sufixo

-ino (ms: -ino; mpl: -ini; fs: -ina; fpl: -ine)

  1. Forma diminutivos, -iño.
  2. -ino.
  3. Indica profesión, -eiro.
  4. Indica un instrumento ou ferramenta.

Portugués

Open book 01.png Sufixo

-ino (ms: -ino; mpl: -inos; fs: -ina; fpl: -inas)

  1. -ino.