yn

do Galizionario, dicionario galego na Internet.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
Disambig.svg Grafías semellantes:     yN ,    YN

Córnico

Open book 01.png Preposición

yn

  1. En.
  2. Dentro de.

Frisón

Open book 01.png Preposición

yn

  1. En.

Galés

Open book 01.png Preposición

yn

  1. En.
    • Observacións: Provoca mutación nasal. Ante mutación en m- transfórmase en ym, e ante mutación en ng- transfórmase en yng. Tras vogal cambia a 'n ou 'm. Cando o substantivo é indeterminado úsase a preposición mewn no seu lugar.

Partícula

  1. Introduce os atributos do verbo copulativo bod.
    • Observacións: Provoca mutación suave, excepto ante rh- e ll-. Tras vogal transfórmase en 'n.
  1. Introduce o infinitivo nos tempos perifrásticos de aspecto imperfectivo co verbo auxiliar bod.
    • Observacións: Non provoca mutación. Tras vogal transfórmase en 'n.

Manés

Open book 01.png Artigo

yn (sg: yn; pl: ny)

  1. O, a
    • Observacións: Entre consoantes transfórmase en y. Ante certas palabras terminadas en vogal pode abreviarse como 'n. Provoca mutación suave nos substantivos femininos no nominativo.

Náhuatl clásico

Open book 01.png Artigo

yn

  1. O, a, os, as.