txori

do Galizionario, dicionario galego na Internet.
Saltar á navegación Saltar á procura

Vasco

  • Nuvola apps bookcase.svg Etimoloxía: t͡ʃoɾi

Open book 01.svg Substantivo

txori

  1. Paxaro.

Declinación

Declinación de txori (inanimado, rematado en vogal)
indefinido singular plural
absolutivo txori txoria txoriak
ergativo txorik txoriak txoriek
dativo txoriri txoriari txoriei
xenitivo txoriren txoriaren txorien
comitativo txorirekin txoriarekin txoriekin
causativo txorirengatik txoriarengatik txoriengatik
benefactivo txorirentzat txoriarentzat txorientzat
instrumental txoriz txoriaz txoriez
inesivo txoritan txorian txorietan
locativo txoritako txoriko txorietako
adlativo txoritara txorira txorietara
adlativo
terminal
txoritaraino txoriraino txorietaraino
adlativo de
aproximación
txoritarantz txorirantz txorietarantz
adlativo
destinativo
txoritarako txorirako txorietarako
ablativo txoritatik txoritik txorietatik
partitivo txoririk
prolativo txoritzat